☼ Nezapomenutelná Costa Brava ☼

Vždy mne lákalo navštívit obdivovaný severovýchod Španělska. Taky se mi to minulý rok s kamarádkou podařilo. Jako studentky jsme hledaly něco nízko-nákladové a vysoce-zážitkové. Chystáte se do Girony či Barcelony a chcete znát tipy, co navštívit? Pokračujte ve čtení.

Ještě než se vydáme na cestu po Costa Brava, tak v rychlosti zmíním letenky. Samozřejmě jsme hledaly low-cost, protože rády po studentsku ušetříme nějaké to euro, což se nám podařilo: z Bratislavy do Girony (Ryanair), začátek září, pouze příruční zavazadlo: kolem 40 Euro. Protože jsme měly v plánu odlétat přímo z Barcelony, tak jsme zvolily trasu: Barcelona el Prat-Brussel Charleroi-Bratislava (vše opěr Ryanair), která vyšla při této kombinaci kolem 30E. Tuto kombinaci jsme si plánovaly samy, ale teď můžete využít třeba vyhledávač kiwi.com, který vám umožní různé kombinace nízkonákladových letů.

Cesta z letiště – Doletěly jsme na letiště Costa Brava (Girona), což je celkem malé letiště, ale pamatuju si, že jsem tu chytla wifi. Letiště je mimo město, takže vyjdete z letištní haly a dáte se doprava, kousíček je hned autobusová stanice. Nejdříve si musíte v budce zakoupit lístek na autobus, obsluha nám mile poradila. Ceny a jízdní řád naleznete na těchto stránkách, my jely nejdříve do Girony: https://www.girona-tourist-guide.com/en/airport/girona-airport-bus.html#service2; přímo letiště: https://www.barcelona-girona-airport.com/main/get/17 a zpět: https://www.barcelona-girona-airport.com/Bus-from-Barcelona-to-Girona-airport . Lístek musíte mít u sebe, ukazuje se v autobuse řidiči a zavazadla jsme si daly zdarma do zavazadlového prostoru.

    Girona a okolí

Asi půl hodinky busem od letiště dorazíte do pěkného menšího městečka se jménem Girona. Na své si přijdou i fanoušci Game of Thrones, jelikož se zde také seriál natáčel (za naší návštěvy jsme mohly vidět i filmařské kulisy). Autobus nás vysadil na hl. nádraží, hned naproti autobusového je vlakové (kde se nachází i úschovna zavazadel, cca 3E/den a vlezly se nám tam obě příruční zavazadla) a vydaly jsme se do středu města.

Za vidění stojí židovský střed města, náměstí Plaça de la Independència, historické uličky a asi nejznámější je pohled na barevné domečky z mostu před řeku  Onyar.

V historické části se nachází katedrála, kterou vidíte na obrázku (Zajímavost - také jste ji mohli vidět v 6. sérii, 6. díl GOT, kdy Jamie Lannister míří na koni ke katedrále), dále se zde nachází krásné úzké uličky a historické obchůdky apod. To jen ve zkratce. Pokud máte rádi sladkosti, tak doporučuju navštívit Les Rocambolesc, mají tu moc skvělý frozen yogurt.

 Dále jsme navštívily:   

  • Peratallada – historická vesnička, středověká atmosféra, krásné restaurace, kam jezdí většinou Španělé s rodinou na slavnostní či pohodový oběd
  • Begur – krásné městečko, kde naleznete nejen románské památky, středomořskou atmosféru a kouzelný výhled na moře, v průběhu září se zde konají bílé slavnosti, které jsme si nenechaly ujít
  • Platja de Pals – nenechaly jsme si ujít ani jednu z nejkrásnějších pláží na Costa Brava. V okolí naleznete plno typických Španělských restaurací, já si nenechala ujít ochutnání pokrmu na způsob typické paelly – ale tentokrátve variaci s humrem a rýží.

Výhled v Beguru

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Srdce Katalánska - Barcelona

Barcelona a Girona se nachází v Katalánsku, což je jedno ze sedmnácti autonomních společenství Španělska, tudíž všude uvidíte katalánské vlajky. Podobně jako Baskové, usilují Katalánci o samostatnost.

Tady vám bohužel nemůžu popsat, kde je nejlíp vystoupit, jestliže pojedete z letiště Costa Brava, řídila bych se tím, kde máte ubytování. My jsme jely s kamarády z Costa Brava, u kterých jsme bydlely – přímo na La Diagonal, takže vám napíšu něco o tom, co jsme navštívily a další tipy.

Doprava v Barceloně

MHD - Nám se nejvíc vyplatil lístek T-10 - na deset jízd (metro, vlak, bus, cokoli), za cenu cca 10 E, můžete ho sdílet, tedy třeba ve dvou dohromady. Narazíte si a můžete libovolně měnit dopravní prostředky do 75 minut od naražení = jedna jízda s T-10 (lístek si samozřejmě musíte orazit 2x, když cestujete 2). Automaty na lístky jsou většinou v metru nebo u některých zastávek, platila jsem i kartou přímo na terminálu. My jsme i hodně chodily pěšky, jedna samostatná jízda byla drahá, takže T-10 se určitě vyplatí. Mapa metra: https://www.ibarcelona.cz/2013/05/mapa-metra-v-barcelone.html

Taxi – Stalo se nám, že jsme musely jet taxíkem večer, večerní sazba je samozřejmě nejdražší (sazba 3), ale nepřišlo nám to zas tak hrozné v případě nutnosti (myslím, že by se dalo srovnat třeba s Prahou). J Tip od kamaráda Španěla – spíš nechat měřit taxametr než se dohadovat předem na ceně – nemáte přehled, tak vás spíš natáhnou, taxametr prý vyjde líp. Samozřejmě záleží na štastí, takže pozitivní myšlení a trpělivost s sebou..

Jídlo

Ceny ve Španělsku nejsou zas tak vysoké, mírně dražší oproti ČR, což mě příjemně překvapilo a hlavně kvalita je někde jinde.

Supermarkety - Corte Inglés – velký, na La Diagonal a Placa Catalunya, seženete cokoli, ale je o něco málo dražší supermarket než Mercadona – menší, ale asi nejlevnější supermarket.  Supermarkety otvírají až po 9té, spíš k 10té ranní (my se divily a čekaly, že bude otvíračka už tak v 8, celkem zvláštní).

Restaurace mají přijatelné ceny, ale jasně, že jsme si vybírali spíše ty bokem od samého středu a hlavní trasy. A co ochutnat?

  • Určitě Paellu – jsou různé verze, třeba bez mořských plodů, jestli je nemusíte. Pak je ještě jeden pokrm podobný paelle, ale je s humrem, je to moc mňam.
  • Tapas – takové chuťovky k pivku, něco, jako předkrmy – smažené mořské plody,bramborové lupínky, šunka apod., takové zobání.
  • Orchata – katalánský nápoj, mandle, mléko, má zvláštní chuť, ale mě moc chutnal. Na ulici většinou drahý, spíš jsme si kupovaly v Mercadoně.
  • Typickým dezertem je Crema Catalana – řekla bych něco mezi Créme Brulée a pudinkem, nahoře karamelová vrstva.

Památky – 9 TIPŮ, co navštívit:

  1. Barri Gòtic  - historické centrum a „srdce“ Barcelony, poblíž je i katedrála sv. Eulálie (v určité hodiny vstup zdarma), vstupovali jsme z bočního vchodu.
  2. Casa Batlló – Secesní dům, typická Gaudího architektura, která vás bude provázet celou Barcelonou.
  3. La Rambla –  hlavní turistická ulice, na konci se nachází památník Kryštofa Kolumba, přístav Port Vell  a World Trade Center.
  4. Kousek od WTC se nachází Mořské akvárium, které prý určitě stojí za návštěvu (bohužel jsme nestihly).  Když projdete centrem, tak uvidíte lanovku nad mořem, kterou se před moře můžete dostat na kopec Montjuc a jeho památky.
  5. La Sagrada Família – Slavná stavba, kterou naleznete hned u stanice metra. Říká se, že je pěknější zvenku než zevnitř, z jedné strany starší, z druhé „modernější“. Vstupné jde koupit i přes internet – wifi chytnete přím u Sagrady, vstup okolo 15E. Pořád se staví a ještě asi dlouho bude…
  6. park Güell – Opět Gaudí. Dostanete se sem metrem, od metra asi 15min. pěšky, jsou zde cedule a je to do kopečka, ale nebojte se - mají tu dokonce jezdící schody J Kromě vyhlídky a prostorem pod ní (kde naleznete mimo jiné Gaudího ještěrku – typický znak) je vstup do celého parku zdarma. Jestliže se chcete podívat i na vyhlídku, vstupné si koupíte u vchodu do parku. Vždy pouští omezený počet lidí v určitou hodinu, ale to vám vše řeknou u pokladen. Dá se platit kartou. Já byla na vyhlídce a určitě to stojí za to.
  7. Arc de Triomf (na obrázku)– vítězný oblouk, za kterým následuje krásná promenáda lemovaná palmami.
  8. Na promenádu navazuje Parc de la Ciutadella – opravdu krása! Nachází se tu i zoologická zahrada, Parlament, muzea a také Gaudího fontána
  9. Gaudího fontána – určitě se na ni běžte podívat, nachází po příchodu do parku v jeho levé části  - před vchodem do zoo, jsme zabočily doleva Parlament - poté socha velkého mamuta, na jehož chobotu se můžete vyfotit a fontána.

Nestačilo? Přidejme tedy pár bodů navíc:

Třeba stadion FC Barcelona, Pohoří Montserrat – asi hodinku od Bcn, poutní klášter ve skalách, se soškou montserratské černé Madony, věž Torre Agbar, již zmíněný Montjuïc – rozsáhlý kopec nad městem se spoustou zelených zahrad a výhledů. Můžete se sem vydat buď cestou z přístavu nebo z náměstí Espanya. Tady se nachází Olympijský stadion, zahrady a taky tančící fontána– Font Magica - prý super zážitek, něco jak v Praze Křižíkova.

Hl. náměstí: Placa Caltalunia, Placa Espana a Hlavní třídy - La Rambla, La Diagonal

Another TIPS? Sure!/ Jen tak jako dodatek:

Wifi –  Nejen pro závisláky: V Bcn jsem občas chytala městskou free wifi, nejlépe na La Diagonal, připojení je časově omezené.

Pláže -  Kousek od výše zmíněné lanovky se nachází městská pláž Barcelonetta. Pláž je městská, takže žádná sláva, my ji navštívili jen na skok, doporučila bych spíš pláž Badalonettu (na obrázku), na kterou se dostanete metrem, asi 30min.od Barcelony.

Kluby – My byly v Bling Bling, vstup byl po registraci na netu zdarma (ale šéfovali to kamarádi, takže víc nevím), ale doporučuju, jen je to na slušnější oblečení, hlavně nesmí být u kluků do klubů bílé tenisky (považuje se za sportovní a neslušné).

Nakupování – Pro nákupní maniaky - jsou tu Primarky a dokonce tři. My navštívily jen ten v L'illa Diagonal  - velké obchodní cetrum, ale tento Primark je fakt pidi midi. Jeden je prý blízko Sagrady a to už je větší kousek, ale těžko říct, nebyla jsem tam.

Slovíčka, co jsme využily: „Ola“ – ahoj/zdravím; „buenas nočes“ – dobrou noc a zároveň dobrý večer, Gracias – děkuji, Por favor – prosím a pár dalších…

Ubytování – my bydlely u kamarádů, jinak mám zkušenost a můžete mrknout na booking.com – hotely a apartmány; airbnb.com – lidé pronajímají své soukromé byty/pokoje/domy, můžu doporučit, vyjde levněji a velmi dobrá zkušenost, avšak je třeba se dívat na hodnocení; couchsurfing.com – lidé nabízejí přespání zadarmo, což se může hodit speciálně pro studenty, opět je dobré se dívat na hodnocení.

Užijte si to ♥ Hned bych jela taky!